Retrospektywa

moje przemyślenia na temat świata

Samochodowy wyznacznik statusu

Auto może być współcześnie wyznacznikiem mówiącym o statusie społecznym jego właściciela. Marki samochodowe konstruują krocie wzorów aut, jakie poświęcane są niejednorodnym kategoriom klientów o szerokim zróżnicowaniu potrzeb. Wielokrotnie poszczególny wytwórca produkuje auta od skromnych pojazdów miejskich dla zwykłych osób po ekskluzywne bryki dla szefów korporacji. Tego rodzaju wykwintne pojazdy jakimi jeżdżą ludzie zasobniejsi są wypełnione najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, których bezskutecznie szukać w potocznych samochodach miejskich, jednakże też zaręczają dużo większy komfort dzięki wyekwipowaniu wytworzonym z najznakomitszej klasy półfabrykatów.

bardzo drogie auto

Starczy jedno spojrzenie poprzez szybę podobnej bryki aby popatrzeć na własne oczy jak dostatnio wyposażony jest jej środek. Fotele oprawione są nie w zwyczajną tapicerkę tylko niejednokrotnie w rzeczywistą skórę. Jakość wszystkiego wewnątrz takiego auta wyraźnie przyćmiewa to w co wyekwipowane są auta prostszych klas. Niejeden jegomość poszukując auta do kupna wychodzi z założenia, że bardziej opłacalne jest zakupienie dawniejszego wariantu auta klasy wyższej aniżeli nowszego samochodu miejskiego (polecam ten artykuł). Niestety przeważnie taki wybór powiązany jest z obfitszymi wydatkami na obsługę, nie wyłącznie z takiego względu iż limuzyny dysponują znaczniejszego rozmiaru napędami, jakich apetyt na paliwo jest znacznie większy, lecz ponadto pokaźniejszy jest koszt kupna części zamiennych. Można przypuszczać iż samochody takie są porządniej zbudowane i powinny rzadziej się psuć, lecz dowolny model samochodu narzeka na jakieś bolączki, a nakład na naprawy samochodu klasy wyższej będzie doniośle przewyższać koszty na naprawy samochodu z pospolitej produkcji, do jakich wypatrzyć da się również o wiele mniej kosztowne części.

Ewidentną zaletą z posiadania takiego pojazdu, przeważnie jeśli jest to unikalny model, incydentalnie napotykany na rodzimych ulicach, jest perspektywa wypożyczenia go jako auto na ślub. Pary narzeczeńskie marzą o tym żeby uwidocznić się w czymkolwiek niekonwencjonalnym, a pożyczenie od kogoś najnowocześniejszego modelu eleganckiej bryki może być nadto drogie dla przeważającej grupy par. Tego rodzaju wypożyczanie auta na ślub może być intratnym sposobem na zebranie funduszy na kupno części do niego i naprawy nieuniknione na utrzymanie go na chodzie.

Mirosław Mamok

Jestem kolekcjonerem zegarków zainteresowanym wieloma sprawami otaczającego mnie świata. Gdy coś mnie zainteresuje pochłaniam wiedzę na ten temat jak gąbka. Mieszkam w Łące pod Pszczyną.