Retrospektywa

moje przemyślenia na temat świata

Polskie firmy i opóźnienia w płatnościach

Pytając którąś jednostkę prowadzącą praktykę biznesową o coś, co według niej stanowi jedną z najpoważniejszych barier dla takiej działalności w Polsce to z całą pewnością odrzeknie, że poza znacznym ciężarem fiskalnym do najcięższych przeszkód rozwijania interesu podciągają się spóźnienia w regulowaniu zadłużeń ze strony dłużników. Płatności między przedsiębiorstwami mają cokolwiek odmienny typ aniżeli między firmami i konsumentami. Płatność na bazie faktury sporadycznie kiedy może być przeprowadzana natychmiastowo. Niezwykle charakterystyczną praktyką wdrażaną w naszym kraju przez multum firm jest ujmowanie spłaty za fakturę jako pewnego typu kredyt i opóźnianie uregulowania zadłużeń tak długo jak tylko jest to wykonalne.

faktura

Podobne podejścia zmierzają do tego, że dla mnóstwa firm niezwykle problematycznie może być utrzymać płynność finansową, brakuje pieniędzy na inwestycje, zaś niekiedy również na pensje dla podwładnych. Mało tego, podobna pętla odroczeń w płatnościach w coraz to większym zakresie przyrasta bowiem kiedy poszczególne przedsiębiorstwo zwleka ze spłatą płatności to jej wierzyciel musi podejmować analogiczne kroki wobec własnych kontrahentów bo inaczej nie będzie mógł ciągnąć wytwarzania bądź innego typu praktyki. Nieraz taki przypadek jest zrazu tak długotrwały iż nie pozostaje nic innego jak przystąpić się windykacji należności od dłużnika. Próba wypełnienia windykacji to wciąż nie akt decydujący albowiem istnieją bardziej drastyczne strategie.

Niektóre firmy starają się wykonać windykację własnych należności z pośrednictwem prawników1, którzy układają na ich potrzeby odpowiednie pisma, które mają ukazać ich dłużnikom, że są zrazu o krok od skierowania kwestii do sądu. Nieraz nawet taka strategia skutkuje bowiem dłużnicy przedkładają nie robić sobie kłopotu więc wypłacają należności. Niektóre firmy nie mogą tyle czekać i spieniężają swoje wierzytelności poniżej wartości rozmaitym przedsiębiorstwom windykacyjnym, jakie później na własną rękę trudnią się odebraniem długu od niesumiennych płatników.

1 - menspointofview.blogx.pl/2018/02/24/to-mnie-bulwersuje/

Mirosław Mamok

Jestem kolekcjonerem zegarków zainteresowanym wieloma sprawami otaczającego mnie świata. Gdy coś mnie zainteresuje pochłaniam wiedzę na ten temat jak gąbka. Mieszkam w Łące pod Pszczyną.