Retrospektywa

moje przemyślenia na temat świata

Przytłoczeni prawem

księgi prawnicze

Trudno oprzeć się pewnego rodzaju wrażeniu, że świat w którym żyjemy od niejakiego czasu ulega coraz to bardziej aktywnym transformacjom przy czym zachodzą one w coraz to energiczniejszym pędzie. Na przykład pokolenie dzisiejszych czterdziesto- czy pięćdziesięciolatków może wspominać swoje wczesne dzieciństwo jeszcze jako dość stateczne, dopiero bowiem w krańcowej dekadzie XX w. nasze życie wywróciło się do góry nogami kiedy zmienił się w Polsce ustrój polityczny.

Płaszczyzną życia jaka ulega niezwykłemu wprost rozrostowi od tamtego czasu jest ustawodawstwo. Wiadome jest dla każdego iż trzeba było faktycznie wymienić mnogość regulacji prawnych po 1989 roku gdyż nie harmonizowały one zrazu do bardzo energicznie zmieniających się warunków społecznych. Prawoznawcy musieli zatem zakasać rękawy i zapisać od początku wiele regulacji dzięki jakim stan prawa w Polsce miał lepiej odpowiadać nowym okolicznościom. Nie do końca im to wyszło, jakkolwiek to również wynik rozmaitych późniejszych nowelizacji. Następująca fala przyrostu rozmaitych przepisów ustawodawczych miała miejsce po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Potrzebne było podówczas zsynchronizowanie prawa w naszym kraju do tego jakie działa w różnych państwach Unii.

Współcześnie doszliśmy już do takiego natłoku różnych ustaw oraz zarządzeń iż pospolity Polak nie daje sobie rady z tym wszystkim, o ile nie pomoże mu dowolny adwokat - https://marsian.blogfree.net/?t=5821884. W teorii niewiedza prawa nie wyłącza od jego wypełniania, ale o ile ktoś nie jest adwokatem to nie może nadążyć z czytaniem i rozważaniem tysięcy stron kolejnych uregulowań jakie corocznie wchodzą w życie w Polsce. Lżej jest przeto zwyczajnie odpuścić to sobie i okazyjnie kiedy faktycznie mamy jakieś wyjątkowe wątpliwości natury prawniczej dopiero pognać do adwokata po poradę. Bardziej korzystne jest zapłacić raz na jakiś czas za poradę posiadającemu właściwą wiedzę fachowcowi aniżeli samemu usiłować być na bieżąco ze stanem prawnym w Polsce.

Mirosław Mamok

Jestem kolekcjonerem zegarków zainteresowanym wieloma sprawami otaczającego mnie świata. Gdy coś mnie zainteresuje pochłaniam wiedzę na ten temat jak gąbka. Mieszkam w Łące pod Pszczyną.