Retrospektywa

moje przemyślenia na temat świata

Rola samochodu w rozwoju firmy

U podstaw prowadzenia biznesu leży dążenie do rozwoju. Większość ludzi przedsiębiorczych zakładając swoje firmy ma nadzieję, że po jakimś czasie rozwiną się na tyle, że będą mogli zatrudnić więcej pracowników, co umożliwi im realizację większej ilości zleceń, a to da zyski pozwalające żyć na wysokiej stopie.

Oczywiste jest jednakże, że aby się rozwijać trzeba także zainwestować. Inwestycje takie obejmują rzecz jasna wiedzę potrzebną do świadczenia usług najwyższej jakości, ale równie ważne są inwestycje w sprzęt niezbędny do tego by móc obsługiwać większą liczbę klientów. Dla wielu przedsiębiorstw niesamowicie ważny jest pod tym względem samochód.

Przy wielu różnych typach działalności biznesowej ważne jest dysponowanie autem. Początkowo jest to zwykle jeden samochód, ale jeżeli firma się rozwija to konieczny staje się zakup kolejnych. Na początku przeważnie kupuje się auta używane. Jest to racjonalne podejście gdyż trudno oszacować kiedy zakup się zwróci. Z kolei oczywiste jest, że samochód w firmie ma na siebie zapracować.

Przed podjęciem decyzji o kupnie samochodu do firmy niezbędne jest dokonanie analizy różnych czynników, które wpływają na zakup samochodu (więcej znajdziesz tutaj). Najważniejsze jest to do czego auto będzie wykorzystywane. To zależy od tego czym firma się zajmuje. Jeżeli jest to firma transportowa to przeważnie będzie potrzebne duże auto. Jeśli zajmuje się ona przewozem osób to potrzebny jest bus pasażerski i ilość takich aut do dyspozycji firmy wprost przekłada się na ilość zleceń jakie może obsłużyć.

Dużo bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku firmy budowlanej. Tutaj jest więcej odmian samochodów, jakie mogą się jej przydać. Przed zakupem warto się zastanowić, który typ ciężarówki będzie na dany moment najbardziej potrzebny, a z czym można zaczekać na później. W pewnych sytuacjach na krótką metę korzystniejsze jest wynajęcie samochodu do doraźnych zleceń, a kupienie takiego typu auta dopiero w momencie gdy okaże się, że korzyści z jego kupna są wyższe niż koszt jego wynajęcia.

Mirosław Mamok

Jestem kolekcjonerem zegarków zainteresowanym wieloma sprawami otaczającego mnie świata. Gdy coś mnie zainteresuje pochłaniam wiedzę na ten temat jak gąbka. Mieszkam w Łące pod Pszczyną.