Retrospektywa

moje przemyślenia na temat świata

Dlaczego Polska była od zawsze najbardziej ekologicznym krajem Europy?

Dlaczego Polska jest hiperekologiczna, pomimo słów wielu komentatorów, którzy powtarzają utarte opinie zamiast je zweryfikować?

Po pierwsze Polska ma stosunkowo małe zaludnienie jak na kraj europejski o dość przyjaznym klimacie.

Po drugie przeciętny Polak konsumuje kilka razy mniej niż przeciętny Szwed czy Francuz. Polska jest krajem o niezbyt dużej urbanizacji, brakuje u nas autostrad czy wieżowców, z punktu widzenia dzikiej przyrody jest to jednak korzystne.

Po trzecie w Polsce jest obecnych wiele gatunków zwierząt, niewystępujących na Zachodzie. Mamy niedźwiedzie, żubry, łosie, coraz bardziej rosnącą populację wilka, dokuczliwie wysoką liczbę dzików czy bobrów. Parki narodowe w Polsce są rozlegle.

Wsie obecnie w Polsce się wyludniają, nie ma potrzeby uprawiać tak wielkich obszarów pól jak kiedyś. Wzrasta niekontrolowany wzrost drzew-samosiejek. Wraz z postępującą mechanizacją rolnictwa czy też na skutek stosowania nawozów, obszary pól potrzebne do wykarmienia ludności są mniejsze niż w przeszłości. Polskie rolnictwo jest zdrowe i ekologiczne. Polskich rolników nie stać na opryski czy hormony dla zwierząt. Często jest tak, że polskie naturalnie ekologiczne zboże jest sprzedawane za granicę i trafia do polskich sklepów jako drogie produkty „bio” czy „organic”.

Podsumowując, my Polacy powinniśmy być dumni, że Polska jest najbardziej ekologicznym z większych krajów Europy, z racji jej walorów przyrodniczych czy też walorów gospodarki rolnej.

Mirosław Mamok

Jestem kolekcjonerem zegarków zainteresowanym wieloma sprawami otaczającego mnie świata. Gdy coś mnie zainteresuje pochłaniam wiedzę na ten temat jak gąbka. Mieszkam w Łące pod Pszczyną.