Retrospektywa

moje przemyślenia na temat świata

Do czego prowadzić może strach przed dentystą?

Trema przed stomatologiem, mianowana też dentofobią, to całkowicie bezsensowne przeczucie, że nie można pójść do dentysty, bo stanie się nam tam cokolwiek niedobrego. Niedomaga na nią dość sporo ludzi, którzy w przeszłości przeżyli nieprzyjemności na fotelu stomatologicznym. W skrajnych przypadkach dolegliwość ta może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, dlatego znaczące jest aby ją w miarę możliwości intensywnie zwalczać!

Do czego zmierza tego rodzaju lęk przed dentystą?

Pacjenci powinni być świadomi tego, iż nieleczone zęby z każdym dniem są w krytyczniejszej kondycji. Bynajmniej próchnica, na którą cierpi współcześnie ponad 95% osób w Polsce, powoduje niesłychanie uciążliwe niedyspozycje uzębienia, a przekładając udanie się do dentysty można napytać sobie tylko znaczniejszej biedy. W radykalnych, nieleczonych wypadkach, pacjenci muszą przejść leczenie kanałowe, lub też nawet poddać się usunięciu zęba! W równej mierze leczenie kanałowe, jak też sama ekstrakcja są niesamowicie przykre – nawet pomimo użytkowania nowatorskich znieczuleń. Dobrze zatem iść do stomatologa oraz kurować uzębienie systematycznie, zanim dojdzie do tak niebezpiecznej okoliczności.

Niektóre osoby myślą, iż prawidłowe szczotkowanie zębów, opłukiwanie ich specyficznymi roztworami oraz pucowanie nicią stomatologiczną ocali ich od kłopotów z zębami, mimo wszystko mało kiedy może być to wystarczające. Niefortunnie, czy tego pożądamy bądź nie, raz na pewien czas nieodwołalna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lepiej wykonywać to co jakiś czas, wszak wtedy będziemy mieć gwarancję, iż cokolwiek jest pod kontrolą specjalisty i nie przydarzy się nam ani jedna stomatologiczna tragedia.

Mirosław Mamok

Jestem kolekcjonerem zegarków zainteresowanym wieloma sprawami otaczającego mnie świata. Gdy coś mnie zainteresuje pochłaniam wiedzę na ten temat jak gąbka. Mieszkam w Łące pod Pszczyną.